СОЗДАДЕТЕ СМИРУВАЧКА АТМОСФЕРА ВО ВАШИОТ ПРОСТОР

Го знаете чуството кога ќе влезете во луксузен хотел или спа и сите проблеми изчезнуваат? Влегувате во рајска, луксузна атмосфера каде што секој предмет е наменет за релаксирање. Денес ќе ви наброиме 4 начини со кои можете да го создадете истото чувство на смиреност во вашиот дом:

#1: Намалете го вашиот неред

Дури и ако вашиот „неред“ е технички организиран и знаете каде се наоѓа сè, истражувачките психолози откриле дека купови работи што лежат околу вашиот дом можат да создадат непотребен стрес и одвраќање кога се обидувате да се опуштите. Исто така, утврдено е дека нередот ги ограничува твоите творечки способности, така што вашето омилено хоби може да бидат негативно стимулирани од неорганизираноста.

За да ја намалите појавата на неред треба најпрвин да ги организирате предмети како што се средства за чистење, чевли или играчки на вашите деца, кои се чини дека со тек на време се собираат. Овие предмете може да ги чувате во фиоки, ормари или украсни корпи.

#2: Користете растенија како природен декор

Дали некогаш ве советуваат да „излези во природа на воздух“ кога сте под стрес и сте нервозни? Постојат научни докажување кои го потврдуваат ова верување. Истражувачите докажале дека само со додавање на растение во вашиот дом може да дојде до намалување на стресот и вознемиреноста, па дури и да помогне во подобрување на здравјето и спиењето. Некои од најефикасните растенија за намалување на нивото на стрес вклучуваат:

Нане

Јасмин

Лаванда

#3: Вклучете повеќе опции за осветлување.

Дали забележавте дека во различни периоди од денот, претпочитате различни видови на осветлување? На пример, наутро можеби ќе сакате да ги задржите светлата исклучени во вашата куќа и да зависите од природното светло кое влегува од вашите прозорци, во вечерните часови, можеби ќе сакате да ја одржите просторијата со пригушено светло со помош на столна ламба.

За да создадете вистински смирувачки простор, направете неколку нивоа на осветлување со помош на ламби, столни ламби и потенциометри. Се разбира ходниците, просторот над скалите и местата каде што може да бидат небезбедни секогаш чувајте ги  осветлени.

#4: Изберете палета на смирувачки бои

Можеби знаете дека боите имаат моќ да влијаат на вашето расположение. На пример, луѓето обично веруваат дека црвената е енергична, па дури може да создаде чувство на гнев и фрустрација. Сепак, истражувачите не биле во можност да најдат убедлив доказ за правилата на псифологија на боите. Боите имаат различни значења во различни култури, така што одредена нијанса на зелена боја може да предизвика многу различни чувства кај вас отколку кај следната личност.  Така, психолозите откриле дека одредени бои влијаат врз нашата перцепција за просторот, безбедноста, па дури и на температурата.

*Црвена и портокалова: Овие „топли“ нијанси буквално можат да ве направат да се чувствувате како просторијата е потопла. Ако секогаш ви е поладно од на вашите пријатели, тогаш можеби ќе сакате да го украсите вашиот дом со овие нијанси. Исто така психолозите откриле дека луѓето кои ги привлекуваат црвената и портокаловата се екстроверти кои сакаат да се забавуваат, па ова е одлична идеја за украси во оваа боја

*Сина и зелена: Овие „ладни“ бои може да направат да почуствувате дека просторот е поладен за неколку степени, така што овие бои се одлични за луѓе што сакаат клима уредите да ги пуштат на појако. Зелената е исто така поврзана со креативноста, па можеби ќе сакате да ја украсите со оваа боја ако уживате во уметноста.

*Виолетова: Истражувачите откриле дека луѓето веруваат дека сиво-виолетовата боја е елегантна, софистицирана боја. Ако сакате да истакнете некој дел од просторот и да го издигнете некое скалило погоре, можеби ќе сакате да ги украсите со оваа нијанса.

Ние, во Салон за мебел Дивано, би сакале да ви помогнеме да изберете мебел и додатоци за да создадете смирувачка атмосфера дома. Ви овозможуваме да прилагодите кој било троседот или кревет со вашите омилени бои, стилови, па дури и вашите претпочитани димензии. Посетете го нашиот салон во Кисела Вода кај Чешма за да видите лично некои од нашите производи.

агол Софитросед Дино без страни

агол оксфорд